Katalogi i cenniki

Pobierz katalog 
GordoStudio:

Reklama Gordo

Newsletter

Wypełnij formularz, aby otrzymywać informacje o nowościach na stronie.
Regulamin

Ogród na raty

Możliwość budowy ogrodu na raty. Zapytaj o szczegóły.

Polecane produkty

Reklamy

Tax Free

W sezonie 2014 w naszym sklepie internetowym oferujemy zwrot podatku VAT dla podróżnych

10 marzec 2014

Projekt i budowa systemu nawadniającego

Posted in Nawadnianie

W skład instalacji systemu automatycznego nawadniania wchodzą zraszacze zainstalowane na poziomie gruntu.

W chwili włączenia przez urządzenie sterujące wynurzają się one ponad glebę aby po zakończonej pracy ponownie się schować. W ten sposób nie przeszkadzają w pracach ogrodowych i nie kolidują z architekturą ogrodu. Nad całością pracy systemu czuwa elektroniczny sterownik, którego zadaniem jest uruchomienie instalacji o określonej porze. Komfort użytkownika może być podwyższony poprzez zastosowanie pilota lub czujnika deszczu który zapobiega zbędnemu nawadnianiu podczas opadów atmosferycznych.

 

  
 

System automatycznego nawadniania ogrodu składa się ze:

  • źródła wody
  • sieci podziemnych rurociągów
  • urządzeń zraszających (zraszacze wynurzane, linie kroplujące)
  • automatyki sterującej (sterownik, zawory elektromagnetyczne, czujnik deszczu).


Źródłem wody
dla systemu nawadniającego może być studnia lub woda wodociągowa, w niektórych przypadkach może to być też woda ze stawu lub z innych zbiorników wody. Woda musi być czysta (pozbawiona mechanicznych zabrudzeń).

Sieć rurociągów podziemnych wykonana jest z rur PE-16-63 mm PN 6-10, osadzonych w gruncie na głębokości od 20 do 50 cm. Rury połączone są ze sobą specjalnymi kształtkami, szczelnie izolując cały układ. Instalowanie sieci rurociągów odbywa się w ogrodach właśnie zakładanych, jak i już istniejących. W tych ostatnich za pomocą specjalnej metody nie naruszając istniejącej szaty roślinnej.

Urządzenia zraszające są to zraszacze wynurzalne o dyszy stałej lub obrotowej o różnych promieniach zraszania oraz zmiennych trajektoriach lotu wody. Zraszacze wynurzalne o stałej dyszy posiadają promień wylewu wody od 1 m do 6 m. Zalecane są do nawadniania niewielkich trawników, rabat kwiatowych oraz krzewów. Zraszacze wynurzalne o dyszach obrotowych wylewają wodę od 4 m do 30 m, dlatego używane są dla zraszania większych powierzchni trawiastych. Linie kroplujące używane są dla dostarczenia wody bezpośrednio do korzeni krzewów.

Automatyka sterująca w jej skład wchodzi niewielki sterownik zasilany prądem (220-230 V), połączony jest on z elektrozaworami i z czujnikiem deszczu. Praca jego polega na wysłaniu w odpowiednim czasie impulsu elektrycznego (24 V) na cewkę zaworu elektromagnetycznego powodując jej otwarcie lub zamknięcie. Czujnik deszczu jest to urządzenie współpracujące ze sterownikiem i zaworami elektromagnetycznymi, pochłania opad atmosferyczny i odcina energie zasilającą zawory, natomiast po ustąpieniu opadów wysycha, z szybkością porównywalną do wysychania gleby, uruchamiając ponownie program nawadniania. Właściwie zaprogramowany sterownik z czujnikiem deszczu zapewnia bezobsługową prace systemu nawadniającego podczas całego sezonu (wiosna-jesień).

 

 

nawadnianie zraszaczenawadnianie sterowniknawadnianie elektrozaworynawadnianie linia kroplujacanawadnianie spryskiwacze


Ostatnio czytane

AktualnościOstatnie realizacje

Reklamy

 

Artykuł sponsorowany